koncert noworoczny

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w Andrychowie - Koncert Noworoczny

W dniu 10.01.2014 (piątek) o godz. 17.00 zapraszamy Państwa do Miejskiego Domu Kultury w Andrychowie na uroczystą Galę Noworoczną w ramach, której zaprezentowane zostaną pieśni i utwory muzyki tradycyjnej, klasycznej i sakralnej w wykonaniu chórów "Misericordias Domini", "Canticum Novum" oraz gwiazdy wieczoru, którą będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Szczegóły wydarzenia w 'czytaj więcej'. Serdecznie zapraszamy.

Program Imprezy:
- występ Chóru "Misericordias Domini"
- występ Chóru "Canticum Novum"
- występ Zespółu Pieśni i tańca "Śląsk"

Chór "Misericordias Domini"
Chór mieszany czterogłosowy powstał w 1994 r. w Zagórniku. Od tamtej pory uświetniał swoimi występami szereg lokalnych uroczystości. Zespół śpiewał m.in. podczas: konsekracji nowej świątyni w Zagórniku (1994 rok), poświęcenia Sanktuarium Górskiego na Groniu Jana Pawła II (1995 r.) oraz peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Czarnej Madonny w Bestwinie (1998 r.). "Misericordias Domini" koncertował m. in. w: Katedrze św. Mikołaja w Bielsku Białej, na Jasnej Górze, a także w Watykanie na prywatnej audiencji, kiedy to po kilku taktach utworu "Ojcowski Dom" zamilkło kilka tysięcy osób. Na bogaty repertuar "Misericordias Domini" składają się pieśni z gatunku muzyki religijnej, żołnierskiej i tradycyjnej.
Szczegóły na http://www.kultura.andrychow.eu/zespoly-i-kola

Chór "Canticum Novum"
Chór "CANTICUM NOVUM" został założony przez Zdzisława Kołodzieja - organistę z Kościoła Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach w 1993 roku. Początkowo liczył 35 członków, obecnie liczba ta powiększyła się do 60 osób. Repertuar chóru z roku na rok wzbogacany jest o utwory różnych znanych i wybitnych kompozytorów takich jak: Mozart, Verdi, Haendel, jednak najczęściej chór śpiewa pieśni i utwory naszych polskich kompozytorów: Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Jana Gawlasa. Chór "CANTICUM NOVUM" śpiewa "Bogu na chwałę, a ludziom ku przyjemności" - aby dostarczać duchowych i artystycznych przeżyć. Chór występuje bezinteresownie, z potrzeby serca, czerpiąc z występów wiele własnej satysfakcji, propagując muzykę dawną i współczesną. Szczegóły na http://www.canticumnovum.pl/

Zespół Pieśni i tańca "Śląsk"
Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego "Śląska". Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie - widać wyraźnie jak bardzo Zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów. Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska"– wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Cztery z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty. Klasa wykonawcza „Śląska” zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych.
Za swoją działalność Zespół "Śląsk" był wielokrotnie nagradzany. Wśród najważniejszych nagród i wyróżnień są:
- Platynowa Płyta za album "Karolinka" (2008),
- Nominacja do nagrody Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - TOTUS 2008, w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej,
- Złota odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2008),
- Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji "Ambasador Spraw Polskich" (2009),
- "Skrzydła Merkurego" - za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie (2009),
- Nagroda im. Stanisława Ligonia (2009),
- Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu (2009),
- "Lux ex Silesia" – nagroda Metropolity Katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia (2009),
- Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia „za twórczy wkład w rozwój kultury polskiej” (2013),
- "TOTUS Specjalny 2013" - Katolicki Nobel - Nagroda Fundacji Rady Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury w roku 60. rocznicy działalności artystycznej, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II (2013),
- Certyfikat "Euro-Partner" dla najlepszej instytucji kultury w Polsce (2013)