Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "ANDRYCHÓW"

Andrychów
telefon:
(33) 875 39 45, (33) 875 26 28
(Opiekun zespołu: Grażyna Karcz)
kategorie:
Kultura i rozrywka › Zespoły i koła
Choreograf : Urszula Wiśniowska
Kierownik muzyczny : Leon Majkut
Konsultant etnograficzny : Małgorzata Kiereś
Opiekun zespołu : Grażyna Karcz

Zespół powstał w 1997 roku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Początkowo jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Pomysłodawcą utworzenia zespołu była Zofia Wanat.
Zespół prezentuje wysoki kunszt artystyczny a zarazem spontaniczność i humor czym zapewnia sobie sympatię i uznanie widowni. Mając na względzie wymagania publiczności program jest ciągle wzbogacany o nowe utwory i układy choreograficzne. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
Opiekę artystyczną sprawuje choreograf Urszula Wiśniowska i kierownik muzyczny Leon Majkut pod okiem Małgorzaty Kiereś konsultanta etnograficznego.
Członkowie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW stanowią grupę wyjątkowych pasjonatów ludowej tradycji. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość. Obecnie Centrum Kultury i Wypoczynku podjęło działania, których celem jest zmiana dotychczasowego wizerunku zespołu. Brany jest pod uwagę charakter terenów przejściowych, który towarzyszy całej andrychowskiej ziemi, a zatem jest jej bogactwem.
Do tego bogactwa właśnie zespół obecnie sięga by tworzyć nowe programy sceniczne.
Zespół ma w swoim dorobku program pt. „ Na Andrychowskim Rynku”, który ma odtworzyć klimat rynku, przybliżyć odbiorcy, tutejszemu mieszkańcowi wartości rodzimej tradycji, oraz 21 opracowanych kolęd i pastorałek.
Strój jest jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich, który zespół chce nosić, którym się utożsamia i w którym chce występować na scenie prezentując folklor ziemi krakowskiej.
Zespół występował w kraju i za granicą. Reprezentował gminę na występach artystycznych na terenie Polski oraz w Niemczech, Czechach i na Słowacji.